Dvigubo stiklo saulės moduliai (stiklas-stiklas) tampa vis populiaresni, todėl šiame straipsnyje aprašėme jų privalumus ir trūkumus, bei palyginimo juos su tradiciniais saulės moduliais.

Šiame straipsnyje sužinosite:

Kokie yra skirtumai tarp dvigubo stiklo ir tradicinių saulės modulių?

Produkto ir efektyvumo garantija bei ilgaamžiškumas

Berėmiai stiklas – stiklas saulės moduliai – ar tikrai geriau?

 

Pagrindinis skirtumas yra toks, kad saulės moduliai stiklas-stiklas iš abiejų pusių yra apsaugoti grūdintu stiklu. Tuo tarpu standartiniuose saulės moduliuose iš viršaus yra grūdintas stiklas, o iš apačios speciali folija. Papildomas stiklas didesnio svorio ir aukštesnės kainos sąskaita prailgina saulės modulio tarnavimo laiką ir labiau apsaugo gaminį nuo aplinkos cheminio poveikio.

Stiklas – stiklas ir stiklas – folija saulės modulių palyginimas

Stiklas – stiklas Stiklas – folija
Privalumai
Cheminis atsparumas
Stiklas-stiklas saulės moduliai yra atsparūs amoniakui ir druskos rūkui.
Kaina
Standartiniai saulės moduliai yra pigesni.
Šviesos pralaidumas
Šios technologijos monokristaliniai saulės moduliai šviesą praleidžia tarp celių.
Patvarumas
Standartiniai saulės moduliai gali būti tokie pat atsparūs, kaip ir stiklas – stiklas saulės moduliai. Kalbant apie atsparumą vėjui, jie paprastai būna atsparesni!
Sniego apkrova
Dvigubas grūdintas stiklas leidžia atlaikyti didesnes statines apkrovas.
Svoris
Stiklas-folija saulės moduliai yra lengvesni, kas yra labai svarbu saulės modulius įrengiant ant gyvenamųjų namų stogų.
Galimos saulės modulių versijos be rėmo
Berėmė konstrukcija ilgiau išlaiko švarų saulės modulio paviršių
Tarnavimo laikas ir efektyvumo garantija
Paprastai gamintojai suteikia 30 metų garantiją
 
Trūkumai
Kaina
Stiklas-stiklas saulės moduliai yra brangesni.
Mažesnis cheminis atsparumas
Standartiniai saulės moduliai gali greičiau prarasti savo savybes koroziškai agresyvioje aplinkoje, pvz. prie jūros.
Svoris
Stiklas-stiklas saulės moduliai yra 3-6 kg sunkesni.

Stiklas – stiklas saulės modulių garantija ir tarnavimo laikas

Standartiniai saulės moduliai lengviau linksta, kas gali būti fotovoltinių celių mikro įtrūkimų priežastimi. Mikro įtrūkimai nesukelia saulės modulio gedimo, tačiau apriboja elektronų srautą ir sumažina efektyvumą. Mikro įtrūkimai gali atsirasti transportuojant ar montuojant saulės modulius.

Dėl mikro įtrūkimų gali atsirasti taip vadinami karšti taškai (angl. hot-spots), t.y. plotai, turintys ženkliai aukštesnę temperatūrą, kurie su laiku gali sukelti trumpąjį jungimą.

Lyginant su folija, stiklas nepraleidžia cheminių medžiagų, kurios gali sukelti fotovoltinių celių koroziją. Todėl tokių saulės modulių gamintojai rekomenduoja juos naudoti jūriniame klimate ir padidinto oro užterštumo vietovėse. Kita vertus, folijos gamintojai įžvelgia privalumą tame, kad jų gaminys praleidžia chemines medžiagas, argumentuodami tuo, kad jeigu kokia nors cheminė medžiaga saulės modulio gamybos metu pateks į dvigubo stiklo saulės modulio vidų, pvz. acto rūgštis, tai jau nebe pasišalins iš jo ir sukels fotovoltinių celių koroziją.

Dvigubas stiklas padidina atsparumą didesnėms statinėms apkrovoms, kaip pvz. sniegas. Tačiau, kokybiškų stiklas – folija saulės modulių mechaninio atsparumo savybės tik nežymiai nusileidžia stiklas -stiklas saulės modulių parametrams.

Saulės jėgainių savininkams labiausiai rūpi saulės modulių patvarumas ir produkto bei efektyvumo garantijos. Standartiniai saulės moduliai po 25 metų praranda 20% savo nominalios galios, o stiklas – stiklas saulės moduliams gamintojai suteikia 30 metų efektyvumo garantiją.

Galutiniam vartotojui ne mažiau svarbi yra produkto garantija. Standartiniams saulės moduliams gamintojai suteikia 10 – 12 metų produkto garantiją, o dvigubo stiklo saulės moduliai paprastai parduodami su 25 – 30 metų produkto garantija.

Ar tai reiškia, kad dvigubo stiklo saulės moduliai yra visuomet geresni ir juos rinktis apsimoka labiau?

Būtina pabrėžti, kad ilgą produkto garantiją suteikia ne vien tik stiklas – stiklas saulės modulių gamintojai. LG ir Sunpower stiklas – folija saulės modulių gamintojai siūlo 25 metų produkto garantiją. O SolarWatt gamintojas suteikia net 30 metų garantiją, t.y. tokią pat, kaip ir dvigubo stiklo saulės modulių atveju! O tai reiškia, kad patvarumo prasme, standartiniai saulės moduliai taip pat yra tvirti ir gali tarnauti ilgai.

Kalbant apie svorį, tai papildomas stiklas, ypač didelių saulės jėgainių atveju, gerokai prisideda prie bendro saulės modulių konstrukcijos svorio padidėjimo. Lyginant su standartiniais saulės moduliais, 10 kW jėgainė, susidedanti iš dvigubo stiklo saulės modulių, sveria 227 – 437 kg daugiau.

Saulės jėgainė su standartiniais saulės moduliai atsiperka greičiau.

Įvertinus visus privalumus bei trūkumus, galime padaryti išvadą, kad ir vienas ir kitas pasirinkimas yra tinkamas.

Kadangi dvigubo stiklo ir standartiniai stiklas – folija saulės moduliai gali būti patvarūs ir finansiškai patrauklūs, tuomet į ką būtina atkreipti dėmesį pasirenkant saulės jėgainę?

Dvigubo stiklo saulės modulių gamintojai dažnai karštus taškus, galinčius atsirasti standartiniuose saulės moduliuose, įvardija, kaip didelę šios technologijos problemą. Tuo tarpu stiklas – folija saulės modulių gamintojai pabrėžia, kad dažniausiai pasitaikantys dvigubo stiklo saulės modulių gedimai yra susiję su šynų korozija, dėl kurios sumažėja saulės modulio galia. Taip pat pasitaiko apatinio stiklo įtrūkimai, kurie gali atsirasti pvz. dėl nekokybiškai atlikto įrengimo.

Berėmiai stiklas – stiklas saulės moduliai

Kadangi dvigubas stiklas saulės moduliams užtikrina pakankamą tvirtumą, vis labiau tampa populiarūs berėmiai saulės moduliai. Nuo tokių saulės modulių lengviau nučiuožia sniegas ar nusivalo nešvarumai. Šios technologijos trūkumu yra sudėtingesnis įrengimas ant stogo, kas padidina darbų kainą. Be to, berėmiai dvigubo stiklo saulės moduliai praranda vieną didžiausių savo privalumų – didesnį atsparumą cheminiams garams! Berėmiai saulės moduliai labiau oksiduojasi.

Produkto kokybė – tai tik pusė sėkmės

Neužtenka vien tik įsigyti kokybiškus saulės modulius su ilga gamintojo garantija – būtina tinkamai juos įrengti. Nuo įrengimo kokybės tiesiogiai priklauso saulės jėgainės tarnavimo laikas. Plačiau apie tai skaitykite šiame straipsnyje.

Išvados

  • Visuomet rinkitės aukštos kokybės ir patikimų gamintojų saulės modulius;
  • Besirenkant tarp stiklo ir folijos vertinkite savo konkrečią situaciją – atstumas nuo jūros, stogo konstrukcijos tvirtumas ir kt.;
  • Saulės jėgainės įrengimo darbus patikėkite tik profesionalams, turintiems gerus atsiliepimus ir kurie savo darbams suteikia ne trumpesnę, kaip 5 metų garantiją. Per šį laikotarpį tikrai išlys montavimo klaidos.

Besirenkant saulės modulius svarbiausiu kriterijumi turėtų būti vis tik saulės modulių kokybė. O garantija yra labai sąlyginis vertinimo kriterijus. Toli gražu ne kiekvienas saulės modulių gamintojas po 20-30 metų tęs savo veiklą. O dėl efektyvumo garantijos, tai  po 15 – 20 metų bus visai kitokios technologijos ir galios. Tokį pat plotą užimančios saulės jėgainės gamins kelis kartus daugiau elektros energijos ir bus labiau prieinamos. Todėl vargu ar jus patys tuos pačius saulės modulius norėsite taip ilgai eksploatuoti.


0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *