Koks yra skirtumas tarp monokristalinių ir polikristalinių saulės modulių ir kuriuos rinktis geriau?

Gamybos procesas

Monokristaliniai ir polikristaliniai saulės moduliai yra pagaminti iš to paties silicio.  Tik silicis, kol taps saulės fotoelektriniu moduliu, turi praeiti eilę technologinių procesų. Iš pradžių žaliava yra valoma tol, kol tūrio vienete liks 99% silicio. Vėliau silicis yra lydomas specialiose krosnyse. Išlydžius, prasideda technologiniai skirtumai. Gaminant monokristalinius silicio modulius, silicio plokštelė yra auginama aplinkui vieno bazinio monokristalo ir sukuriamas idealiai orientuotas kristalinis tinklelis. Polikristalinio saulės modulio atveju silicio plokštelė formuojama iškarto aplink kelis bazinius kristalus. Kitaip tariant, polikristalas, tai daugybė vienas kito atžvilgiu laisvai orientuotų monokristalų. Dėl savo daugiau harmoningos struktūros monokristalinis silicis turi šiek tiek didesnį naudingumo koeficientą. Palyginus du vienodos galios monokristalinį ir polikristalinį saulės modulius, polikristalinio modulio plotas bus keliais procentais didesnis.

Efektyvumas

Monokristaliniai saulės moduliai yra šiek efektyvesni karštomis dienomis, o polikristaliniai geriau veikia apniūkusiu laikotarpiu ir vėsiojo vidutinio klimato zonoje, pvz. Lietuvoje. Monokristaliniai saulės moduliai turi aukštesnį naudingumo koeficientą, todėl užima šiek tiek mažiau vietos ant stogo. Pvz. 1640×994 mm matmenų polikristalinio saulės modulio galia bus 270 W, o tokio pat dydžio monokristalinis modulis turės 300 W galią.

Turint pakankamą stogo plotą, kokybės ir efektyvumo prasme, galutiniam vartotojui nėra ženklaus skirtumo kurią technologiją rinktis geriau.

Kodėl rinkoje dominuoja monokristaliniai saulės moduliai?

Dar iki 2019 pabaigos visame pasaulyje masiškai buvo įrenginėjami polikristaliniai saulės moduliai, kadangi monokristalinių saulės modulių gamybos procesas buvo brangesnis. Kol monokristalinis silicis taps fotoelektriniu moduliu, jam iš pradžių reikia suteikti taisyklingą formą ir tik po to supjaustyti į plonas plokšteles. Tuo tarpu polikristalinio silicio technologija tuomet buvo paprastesnė, pigesnė ir tobulesnė. Bazinį polikristalą, lyginant su monokristalu, pavykdavo išgauti didesnių išmatavimų ir iš karto taisyklingos stačiakampės formos. Atsimesdavo formos suteikimo procedūra, kas mažino išlaidas ir spartino gamybos procesą.

Šiuo metu, sparčiai tobulėjant technologijoms, monokristalinių ir polikristalinių saulės modulių gamybos kaštas praktiškai susivienodino, todėl dauguma gamintojų savo asortimente paliko tik monokristalinius saulės modulius.


0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *