Daug kam kyla klausimas kokia yra saulės elektrinės tarnavimo trukmė. Yra vertinama, jog saulės modulių tarnavimo laikas siekia 30 metų. Toks teiginys yra pagrįstas saulės modulių gamintojų deklaruojamu garantiniu laikotarpiu, kuris nusako, jog po 25 metų eksploatacijos turi išlikti 80% modulio našumo. Taip pat gamintojai teigia, jog moduliai funkcionuoja ir pasibaigus garantiniam laikotarpiui.

Tačiau realybė yra šiek tiek kitokia. Modulių tarnavimo laikas labai priklauso nuo mūsų pačių. Labai abejotina, jog pigūs kiniški moduliai tarnaus visus 30 metų. Jog daikto kokybė labai priklauso nuo jo sudedamųjų komponentų. Vieni gaminiai tarnauja dešimtmečiais, o tuo tarpu kiti ir sezono neatlaiko. Tas pats ir su saulės moduliais. Jeigu jų gamybai buvo naudojamos nekokybiškos medžiagos, ilgaamžiškumas tikrai abejotinas. Todėl patartina rinktis tik kokybiškus, žinomų gamintojų, saulės modulius. Pasirinkę kokybišką prekę, turime žymiai daugiau šansų džiaugtis nepriekaištingu jos veikimu gamintojo deklaruotą laikotarpį. Kitas dalykas yra saulės modulių periodinė priežiūra ir šešėliai. Dėl pvz. paukščių apdergtų vietų arba krentančio šešėlio, per užtamsintas saulės modulio celes teka atbulinė srovė ir celė įkaista. O jeigu dar celė turi mikro įtrūkimų ar defektų, tos vietos įkaista dar labiau, sudarant taip vadinamus karštus taškus (angl. hot-spot). Kai kurie modulių gamintojai teigia, jog tokie karšti taškai gali įkaisti net iki 250 C, kas gali privesti prie celės pažeidimo ir netgi gaisro. Taigi, modulių priežiūra yra būtina ir nuo jos taip pat tiesiogiai priklauso modulio ilgaamžiškumas.

Mažuose saulės jėgainėse naudojamų inverterių tarnavimo trukmė yra 15 metų, o dideliuose saulės jėgainių parkuose naudojami inverteriai turi veikti 30 metų, su sąlyga, jog kas 10 metų bus pakeista 10% komponentų. Vėl gi, šie skaičiai taip pat priklauso nuo eksploatacinių sąlygų ir įrangos kokybės.

Autonominėse saulės jėgainėse naudojami kokybiški akumuliatoriai, priklausomai nuo jų tipo ir  naudojimo sąlygų, tarnauja nuo 6 iki 20 metų ir daugiau.

Saulės modulių tvirtinimo konstrukcijos, skirtos montuoti ant stogo, tarnauja 30 metų, o metalinės antžeminės konstrukcijos gali būti naudojamos nuo 30 iki 60 metų. Kabelių ir transformatorių tarnavimo laikas yra priimamas 30 metų.

Vertinant saulės jėgainių našumą, yra apskaičiuota, jog montuojant saulės modulius ant stogo, sistemos naudingumo koeficientas yra 0.75, o modulius įrengiant ant žemės – 0.80.


0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *