Dažniausiai saulės jėgainės yra įrenginėjamos ant jau esamų pastatų ir tai sudaro daug keblumų estetikos, kabelių klojimo ir turimos laisvos vietos ant stogo prasme. Todėl, jeigu projektuojant namą nenumatote įrenginėti saulės jėgainės, nevertėtų atmesti tokios galimybės, jog kažkada vis tik nuspręsite ją įsirengti ir projektuojamą pastatą tikslinga pritaikyti prie saulės jėgainės įrengimo keliamų reikalavimų.

Laisvas plotas ant stogo

Vieno kilovato galios saulės jėgainei reikia beveik 7 m2 p stogo ploto. Patirtis rodo, jog minimali jėgainės galia, gyvenamam namui turėtų būti 3-5 kW. Tačiau, didėjant gyventojų susidomėjimu šilumos siurbliais, vis dažniau žmonės renkasi 10 kW saulės jėgaines. Dėl šios priežasties, pastato projektavimo metu reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad stogo pietinė šlaito dalis turėtų mažiausiai 30 m2, o idealiausiu atveju 55 m2 laisvo stogo ploto, tinkančio saulės fotoelektrinių modulių įrengimui. Kuo didesnis stogo plotas, tuo didesnės galios jėgainę galima įrengti.

Pastato geografinis išdėstymas

Saulės moduliai turi būti nukreipti kaip įmanoma tiksliau į pietų pusę, nes energijos nuostoliai auga proporcingai nuokrypio nuo pietų kampui. Jeigu stogo kampas yra nukrypęs nuo pietų 450, metiniai elektros energijos nuostoliai sudaro apie 7%. Jeigu nėra galimybės stogo šlaitą suprojektuoti tiksliai į pietų pusę, vertėtų sumažinti šlaito nuolydžio kampą, kas dalinai kompensuos energijos nuostolius.

Šešėlių vengimas

Šešėlis ženkliai sumažina saulės jėgainės našumą, todėl neprojektuokite kamino ant pietinio stogo šlaito. Apie šešėlių įtaką elektros energijos gamybai ir saulės modulių ilgaamžiškumui skaitykite mūsų straipsnyje apie galios optimizatorius.

Laidų klojimas

Įrenginėjant saulės jėgainę ant esamų pastatų, daugiausiai keblumų iš estetinės pastato pusės, sudaro kabelių klojimas ir jų paslėpimas. Jeigu iš anksto nežinote kokios galios saulės jėgainę norėsite įsirengti, verta nuo stogo, pastogės ar palėpės iki vietos, kur bus įrengtas inverteris, nukloti keturis 4 mm2 skerspjūvio laidus + vieną 6 mm2 skerspjūvio žaliai geltoną laidą. Šie laidai nebūtinai turi būti skirti specialiai saulės jėgainėms. Tai gali būti įprasti laidai, turintys polivinito ar PVC izoliaciją ir skirti 450/750V (geriausiai 0,6/1 kV) įtampai, pvz. LgY 1×4 450/750. Kabelius galima kloti gofruotame vamzdyje arba tiesiog užtinkuoti. Taip pat šiame etape tikslinga numatyti vietą inverteriui. Tai turi būti sausa ir vasarą neįkaistanti vieta. Kadangi inverteris veikimo metu skleidžia nedidelį triukšmą, jis gali būti įrengtas negyvenamojoje techninėje patalpoje arba garaže. Turint inverterio įrengimo vietą, iš elektros skydinės verta atsivesti laidą pvz. YDY 5×4 450/750. Turint penkias gyslas galėsite įrengti tiek vienfazį, tiek trifazį inverterį. O 4 mm2 skerspjūvis be problemų leis prijungti iki 4,6 kW vienfazį ir iki 12 kW trifazį inverterį, net jeigu linijos ilgis viršija 20 metrų. Kol dar nebus įrengta saulės jėgainę, prie šių penkių laidų galima prijungti trifazį elektros lizdą, o jeigu jis nereikalingas, tuomet tiesiog palikti šių laidų neprijungti prie elektros skydinės.


2 Komentarai

Dmitrijus Žuravliovas · 2017-04-11 at 15:18

Mano namo stogas yra keturšlaitis. Planuoju modulius išdėstyti pietiniame ir vakariniame šlaituose. Kaip daryti su laidais? Galėčiau dabar juos pakloti, kadangi atlieku stogo rekonstrukciją.

    Bogdan · 2017-04-11 at 15:45

    Jeigu naudosite tinklo inverterį, tuomet nuo vieno ir nuo kito šlaito turi būti nuvesti po 3 laidai (pliusas, minusas ir įžeminimas). Jeigu naudosite įkrovimo valdiklį (sistema su akumuliatoriais), tuomet saulės moduliai bus jungiami tik po 3 nuosekliai ir laidų skaičius bei jų skerspjūvis priklausys nuo instaliuotos galios ir atstumo nuo saulės modulių iki įkrovimo valdiklio įrengimo vietos. Jeigu turėsite daugiau nei dvi nuosekliai sujungtų modulių grupes, kiekvienai grupei reikės įrengti gPV tipo saugiklius, kurie montuojami dėžutėje palėpėje arba kitoje vietoje, priklausomai nuo laidų klojimo kelio. Tuomet laidai nuo saulės modulių turės būti nutiesti iki minėtos dėžutės su saugikliais, o iš dėžutės iki įkrovimo valdiklio turės būti nutiesti tik du laidai (pliusas ir minusas).

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *