Įrengiant saulės elektrinę ant žemės dvejomis ir daugiau eilių, svarbu, kad eilės viena kitai nesudarytų šešėlio. Projektuojant saulės jėgainę būtina įvertinti šešėlio zoną ir išvengti jos.

Didžiausia problema su šešėliu tarp saulės modulių eilių būna žiemos laikotarpiu, kuomet saulė yra žemai. Todėl mažiausią atstumą tarp eilių reikia skaičiuoti gruodžio 22-ai dienai. Skaičiavimais reikia pasiekti tai, kad saulėtos žiemos vidurdienį šešėlis nekristų į saulės modulių apatines eiles. Pabrėžtina, kad žiemos rytą ir vakarą šešėlis yra galimas. Visiškas šešėlio eliminavimas ekonomiškai netikslingas, kadangi dėl nežymiai padidėjusio elektros energijos gamybos efektyvumo tektų ženkliai didinti atstumą tarp eilių.

Šešėlis tarp saulės modulių eilių

Atstumą tarp saulės modulių eilių galima apskaičiuoti trigonometrinėmis funkcijomis. O žinant atstumą ir turimą žemės arba plokščiojo stogo plotą, nesunkiai galima nustatyti saulės jėgainės, kuri tilptų šiame plote, maksimalią galią.

Atstumas tarp saulės modulių

Čia:h – vienos saulės modulių pozicijos, susidedančios iš vieno, ar daugiau modulių, aukštis
α – saulės modulių pasvyrimo kampas horizonto atžvilgiu
β – saulės spindulių kritimo kampas (išskaičiuojamas gruodžio 22-ai dienai)
X – atstumas tarp vienos eilės pabaigos ir kitos pradžios
Z – atstumas tarp eilių

Pavyzdys:

  • Saulės modulių matmenys: 1640×992 mm
  • Saulės modulių aukštis h = 2 m (du saulės moduliai įrengti horizontaliai su 20 mm tarpu tarp jų)
  • Saulės modulių pasvyrimo kampas horizonto atžvilgiu α = 350
ParametraiLietuvos šiaurė 560Lietuvos pietūs 540
Saulės spindulių kritimo kampas gruodžio 22 d.10,55012,550
Atstumas tarp vienos eilės pabaigos ir kitos pradžios6,16 m5,15 m
Atstumas tarp eilių7,8 m6,8 m

Mažiausias atstumas tarp saulės modulių eilių turi būti 7,8 m šiaurinėje Lietuvos dalyje ir 6,8 m šalies pietuose. Pabrėžtina, kad šios skaičiuoklės rezultatai užtikrina šešėlio nebuvimą žiemos vidurdienį, t.y. 12-13 val. Deja jo nepavyks išvengti ant saulės modulių apatinių eilių (žr. nuotrauką aukščiau) ryte ir vakare nuo gruodžio pabaigos iki sausio pradžios. Tačiau, jeigu saulės moduliai bus įrengti horizontaliai, nuostoliai dėl tokio šešėlio neviršys 1%. Šis pavyzdys parodo, kad netgi esant sąlyginai mažam saulės modulių aukščiui, atstumas tarp eilių yra pakankamai didelis ir stipriai priklauso nuo geografinės platumos.

Ploto išnaudojimo rodiklis

Kuo didesnis saulės modulių pasvyrimo kampas horizonto atžvilgiu, tuo daugiau ploto reikia skirti saulės modulių įrengimui. Saulės jėgainė įrengta ant šlaitinio stogo užims apie 2 kartus mažiau vietos, negu tokios pat galios jėgainė įrengta ant žemės ar plokščiojo stogo. Sumažinus saulės modulių pasvyrimo kampą nuo 350 iki 250, metinis pagaminamos energijos kiekis sumažės apie 2%, tačiau žemės ar plokščiojo stogo ploto reikės skirti net apie 20% mažiau. Įrengiant saulės modulius ant žemės, geriau rinktis 20-250, vietoje optimalaus 350 saulės modulių pasvyrimo kampą. Plokščiųjų stogų atveju dažnai susiduriame su montažinio paviršiaus ribojimais, todėl patartina rinktis 10-250 pasvyrimo kampą.

UAB “GIMINIJA” – Jūsų saulės elektrinės statytojas

Džiaugsimės, jeigu savo saulės jėgainės projektavimo ir įrengimo darbus patikėsite mums. Atliksime juos kokybiškai, atsakingai ir sąžiningai, o Jus saugiai eksploatuosite patikimą įrenginį ir galėsite naudotis mūsų pagalba bei konsultacijomis per visą saulės jėgainės garantinį ir pogarantinį laikotarpį. Susisiekite su mumis.

[pirate_forms]


0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *