Iki 2009 m. saulės elektrinės Lietuvoje buvo tik off-grid tipo, t. y. neprijungtos prie skirstomųjų tinklų. Jos buvo įrenginėjamos sodybose, ūkiuose, vasarnamiuose ir nutolusiuose telekomunikaciniuose objektuose.
Didžiulė dauguma autonominių saulės jėgainių, tai fotovoltinės instaliacijos, kurių galia neviršija 10 kW. Tokių mikro elektrinių įrengimas visai nesusijęs su jokiomis subsidijomis arba palankiu atsinaujinančių išteklių įstatymu. Žmonės investuoja į autonomines jėgaines dėl didėjančių elektros energijos kainų, noro būti nepriklausomiems nuo elektros tinklų, rezervinio elektros energijos tiekimo, ekologiniais bei geopolitiniais sumetimais ir kt.
Fotovoltinių sistemų kainų mažėjimas, elektros energijos brangimas, neapibrėžtas rytojus ir didėjanti infliacija skatina eksperimentuoti už skirstomojo tinklo ribų ir daugumai off-grid saulės jėgainių savininkų tai puikiai sekasi. Remiantis prognozėmis, jau 2018 metais tradicinių elektrinių gaminama elektros energija taps brangesnė už energiją, gaunamą iš fotovoltinių sistemų, todėl automatiškai mažės autonominių jėgainių atsipirkimo laikas ir jos taps dar patrauklesnės.
Kai kas gali pasakyti, jog šiuo metu Lietuvoje galioja „saulininkams“ palankus dvipusės apskaitos įstatymas, todėl investuoti į saulės jėgaines su akumuliatoriais visiškai neapsimoka. Vertinant situaciją vien tik iš ekonominės pusės – taip ir yra. Tačiau, kaip jau buvo paminėta, yra dar ir kiti autonominių jėgainių pasirinkimo kriterijai, kurie yra ne mažiau svarbūs už investicijų tiesiog susigrąžinimą ir taupymą. Pvz. pagal dvipusę apskaitą veikianti saulės jėgainė yra visiškai priklausoma nuo skirstomojo tinklo, kuriam atsijungus nustoja veikti ir fotovoltinė sistema. Todėl tokia jėgainė visai neužtikrina nepertraukiamo elektros energijos tiekimo ir energetinės nepriklausomybės.
Įsirengti autonominę saulės jėgainę gali bet kas ir tam nereikia absoliučiai jokių projektų ir leidimų.
Apibendrinant galima teigti, jog greta prie tinklų jungiamų saulės elektrinių ir toliau bus įrenginėjamos elektrinės su akumuliatoriniu galios rezervu. Su tinklais sinchronizuotos jėgainės leidžia taupyti, o autonominės arba salos režimu veikiančios saulės mikro elektrinės su akumuliatoriais užtikrina savotišką energetinę nepriklausomybę, optimalų pagamintos energijos sunaudojimą saviems poreikiams (perteklinės energijos nukreipimas pvz. į vandens šildymą) ir galimybę turėti elektros energiją čia ir dabar, t.y. nerengiant jokių projektų ir nelaukiant palankių atsinaujinančių išteklių įstatymų, o taip pat nesibaiminant tų pačių įstatymų pakeitimų saulės jėgainių savininkų nenaudai.
Jeigu norite palikti komentarą po šiuo straipsniu, rinkitės vieną iš galimų komentavimo sistemų (Facebook arba Disqus):
0 Komentarų