Silpnai išsivysčiusiose šalyse žmonės lenktyniauja naujausių technologijų ir patogaus gyvenimo turėjime. O labiau išsivysčiusiose šalyse pastebimas sugrįžimas prie ištakų, t.y. gyvenimo harmoningo su gamta.

Off-grid yra sistema, kuri remiasi save išlaikančios ir viskuo apsirūpinančios sodybos principais. Gyvenantys pagal tokią sistemą dažniausiai nesinaudoja skirstomuoju elektros tinklu, centralizuota nuotėkų sistema ar dujotiekiu. Off-grid gyvenimo būdas yra plačiai paplitęs šalyse ir vietovėse, kur nėra išvystyta elektros tinklo infrastruktūra ar kiti viešieji tinklai.

Terminas “off-grid”, pažodžiui verčiant iš anglų kalbos, reiškia “be tinklo”, o žmonės, kurie skleidžia tokį gyvenimo būdą, liaudiškai vadinami off-grid’ininkais. Off-grid sodybos paprastai yra visiškai nepriklausomos nuo centralizuoto vandentiekio, dujotiekio ar elektros tinklo. Tokios autonominės sodybos koncepcija tampa vis populiaresnė ne tik vietovėse su silpnai išvystyta infrastruktūra, bet ir išsivysčiusiose šalyse, kur žmonės yra prisisotinę technokratiniu pasauliu ir siekia savotiškai atsigręžti į gamtą.

Prie off-grid galima priskirti atsinaujinančius energijos šaltinius, šulinius, vandens siurblius, taip pat lietaus vandens surinkimą, atliekų kompostavimą ir nuosavų įrankių gamybą.

Elektros ir šiluminė energija yra gaminama lokaliai, pasinaudojant saulės, vėjo, hidro jėgainėmis, geoterminiais šaltiniais, bio, malkų ar termo generatoriais, kieto kuro katilais ir krosnimis. Išvardinti energijos gamybos būdai vadinami autonominio maitinimo arba hibridinės energijos sistemomis.

Taip pat dažnai yra įrengiamos taip vadinamos hibridinės on-grid sistemos, galinčios veikti tiek tinkle, tiek nepriklausomai nuo jo. Hibridinis on-grid sprendimas nėra priskiriamas prie visiškos energetinės nepriklausomybės koncepcijos ir filosofijos, bet už tad jis suteikia galimybę efektyviau akumuliuoti pagamintą energiją, pvz. jos perteklių saugoti elektros tinkle, pasinaudojant dvipusės apskaitos įstatymu. Skirtingai nuo visiškai autonominių sistemų, hibridinių jėgainių sprendimai užtikrina nepertraukiamą energijos tiekimą. Kai tinklas yra pasiekiamas, savarankiškai pagaminta energija yra sunaudojama saviems poreikiams, o jos perteklius perduodamas pasaugojimui į tinklą. Tinklo avarijos atveju sistema persijungia į salos režimą ir elektros imtuvai yra maitinami iš saulės fotovoltinių modulių pagamintos ir akumuliatoriuose sukauptos energijos.

Off-grid filosofija yra susijusi su ekologiško gyvenimo gamtoje idėja. Prie off-grid judėjimo jungiasi tie, kurie savo gyvenimo būdu siekia tausoti aplinką, rūpintis gamta, mažinti vartotojiškumą ir anglies dvideginio išskyrimą į atmosferą, sveikai maitintis. Dažnai galima išgirsti teiginius, kad off-gid sistemos niekad neatsiperka ir neverta į jas investuoti. Tačiau off-grid koncepcijos šalininkai sako, jog save išlaikanti sodyba yra svarbus elementas apsaugant save ir savo šeimą pvz. praradus pajamas arba ekonominių – politinių nestabilumų atveju.

Kaip jau buvo paminėta, autonominių sistemų populiarumas sparčiai auga išsivysčiusiose šalyse. Štai pavyzdžiui Jungtinėse Amerikos Valstijose tokių sistemų prieaugis kasmet siekia keliolika procentų. 2007 metais JAV buvo apie 250 tūkstančių off-grid sodybų. Šiuo metų jų yra net 10 kartų daugiau.

Taip pat ir Lietuvoje, didėjant žmonių sąmoningumui, ryškiai pastebimas sugrįžimas prie protėvių tradicijų ir skleidžiamas sveikas gyvenimo būdas. Vis daugiau žmonių stato rąstinius, karkasinius, šiaudinius ar molinius namus, vietoje plastiko ir aliuminio renkasi tradicinius medinius baldus ir kitus natūralius interjero elementus. Elektros energijos gamybai yra naudojami įvairūs atsinaujinančios energijos sprendimai. Taip pat auga paklausa ekologiškam naminiam maistui. Kaimai po truputi praranda atsilikusio gyvenimo įvaizdį ir tampa sveiko gyvenimo ir nepriklausomybės simboliu. Žmonės rimtai susimąsto apie ekologiją, sveikatą ir saviišlaikymą. Lietuvoje jau šimtai šeimų pasirinko gyvenimą gamtoje ir nemaža jų dalis kuria save išlaikančias – off-grid, sodybas.

Jeigu norite palikti komentarą po šiuo straipsniu, rinkitės vieną iš galimų komentavimo sistemų (Facebook arba Disqus):


0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *