Saulės fotoelektrinės celės, iš kurių yra pagamintas saulės modulis, yra rūšiuojamos pagal tris kokybės klases.

  1. A klasė (angl. grade A) – celės be jokių trūkumų
  2. B klasė (angl. grade B) – celės su nežymiais trūkumais
  3. C klasė (angl. grade C) – celės su ženkliais trūkumais

Kuo aukštesnė celės klasė, tuo geresnė jos kokybė ir didesnė generuojama galia. Celės kokybę apsprendžia jos nuoseklioji ir lygiagrečioji varžos.

čia:

Rn – nuoseklioji fotoelektrinės celės varža. Ją sudaro kontaktų, bazės ir kitų celės sluoksnių varžos.

R1 – lygiagrečioji fotoelektrinės celės varžą. Ji nusako srovės pratekėjimo išilgai celės kraštų ar išilgai kristalų grūdų ribų galimybę.

R – apkrovos varža. Ji turi būti taip parinkta, kad jos naudojama galia būtų optimali saulės modulio našumo atžvilgiu.

Idealios saulės fotoelektrinės celės lygiagrečioji varža turi būti labai didelė ir siekti begalybės, o nuoseklioji varža yra artima nuliui.

Lygiagrečiosios varžos sumažėjimas yra pagrinde susijęs su celių defektais, kas reiškia, jog fotoelektrinis modulis niekada nepasiekia savo maksimalios veikimo srovė (Impp). Tuo tarpu nuosekliosios varžos padidėjimas reiškia netinkamą celės konstrukciją ir per didelę varžą silicio ir metalinių elektrodų sujungimo vietose. Dėl to saulės modulis niekada nepasiekia savo maksimalios veikimo įtampos (Vmpp).

Žinant šiuos teorinius pagrindus, saulės modulio kokybę galima sužinoti nustačius taip vadinamą užpildymo koeficientą FF (trumpinys iš angliško termino “fill factor”:

FF = (Vmpp x Impp) / (VOC x ISC)

Saulės modulių, pagamintų iš A klasės saulės fotoelektrinių celių, užpildymo koeficientas turi būti virš 0,75. B klasės celių atvejų šis koeficientas neturi būti žemesnis už 0,7 – 0,72 ir C klasės celių užpildymo koeficientas dažnai yra nuo 0,6 iki 0,7.

Lietuviškų SOLET 250W polikristalinių saulės modulių užpildymo koeficientas yra lygus 0,8. Taip pat paskaičiavome pas mus įrengtų kiniškų saulės modulių užpildymo koeficientą ir nustatėme, jog jie yra B kokybės klasės (FF = 0,73).

Pastaba: kuo didesnis užpildymo koeficientas, tuo geresnė saulės modulio kokybė.


0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *