Karšti taškai (angl. hot-spot) – tai tokios vietos fotoelektrinėse celėse, kurios turi tendenciją labiau įkaisti, lyginant su likusiomis celių dalimis. Ar tai pavojinga ir kaip nuo to apsisaugoti?

Saulės modulių atskirose gamybos etapuose fotoelektrinės celės yra veikiamos įvairių cheminių medžiagų, aukštos temperatūros ir mechaninių įtempimų. Visi šie veiksniai gali privesti prie fotoelektrinių celių mikro įtrūkimų, kuriuos yra sudėtinga arba net neįmanoma aptikti atliekant saulės modulio kokybės patikrinimą. Be to, fotoelektrines celes pažeisti galima netinkamai transportuojant ar sandėliuojant saulės modulius. Mikro įtrūkimai yra taip vadinamų karštų taškų atsiradimo priežastimis.

Pagrindinės problemos, susijusios su karštais taškais, pasireiškia tuomet, kai dalis saulės modulio atsiranda šešėlyje. Per šešėlyje atsiradusias fotoelektrines celes teka atbulinė srovė ir jos įkaista daugiau už apšviestas. Ypač greitai įkaista tos celių vietos, kurios turi defektų ar mikro įtrūkimų. Šios stipriau įkaitusios celių dalys ir vadinamos karštais taškais.

Kai kurie saulės modulių gamintojai teigia, jog karšti taškai (hot-spot) gali įkaisti net iki 250 0C ir daugiau, kas neabejotinai prives prie saulės modulio pažeidimo arba net savaiminio užsiliepsnojimo.

Kaip nuo jų apsisaugoti?

Siekiant išvengti karštų taškų, svarbus yra ne vien tik tinkamo gamintojo pasirinkimas, bet ir rūpestingas modulių montavimas bei aptarnavimas. Saulės modulių įrengimo ant stogo metu, karšti taškai gali atsirasti dėl netinkamo modulių užkėlimo ant stogo, dėl atsistojimo ant modulio paviršiaus arba per stipriai prisukto saulės modulio prie tvirtinimo konstrukcijos. Saulės jėgainės eksploatavimo metu karšti taškai atsiranda pagrinde dėl meistrų ar valytojų vaikščiojimo ant saulės modulių. Jeigu dėl kokios nors priežasties turime atsistoti ant saulės modulio paviršiaus, būtina dėvėti specialią avalynę, kuri tolygiai paskirsto svorį. Reikia judėti atsargiai ir vengti atsistojimo ant saulės modulio vidurio. Saulės modulio eksploatacijos metu karštus taškus galima aptikti su termovizoriumi.

Karštų taškų atsiradimo pasekmės

  • Saulės modulio našumo sumažėjimas
  • Pagreitintas saulės modulio susidėvėjimas

Išvados

  1. Transportuojant saulės modulius labai svarbu apsaugoti juos bet kokio mechaninio poveikio ir vibracijos.
  2. Įrengimo darbus patikėkite tik specialistams, turintiems didelę patirtį saulės jėgainių įrengime, kadangi netgi tvirtinimo varžto perveržimas gali tapti celės mikro įtrūkimo priežastimi.

0 Komentarų

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *